Použitelnost www stránek a barvy

Barvy do značné míry určují první dojem i celkové vyznění stránek, ale jejich úloha není jen estetická. Vhodná volba barev totiž přímo ovlivňuje i použitelnost stránek. Zde je pár zásad, které stojí za to dodržovat, pokud chcete, aby se návštěvníci cítili na vašem webu dobře.

  • Zdůrazněte barvami strukturu stránek. Časté je odlišné barevné ladění záhlaví, navigačního pruhu a vlastního obsahu stránky. Má-li váš web více autonomních sekcí, můžete každou z nich pojednat mírně odlišně, avšak tak, aby v uživateli zůstal pocit jednotnosti.
  • S čím menším počtem barev vystačíte, tím lépe. Je-li na stránce použito víc než přibližně 6 barev, stává se nepřehlednou.
  • Používejte barvy tam, kde jsou opravdu potřeba pro oddělení částí stránek s různým významem, ke zdůraznění, atd. Pokud bude na vaší stránce rovnoměrně použito mnoho barev, nikdo na ní nenajde to podstatné.
  • Odkazy uvedené v běžném textu by měly být zřetelně barevně odlišeny. Zásadně nestačí odlišení podtržením, nebo velikostí písma.
  • Zásadně používejte pro všechny odkazy v běžném textu na celém vašem webu jedinou barvu písma (resp. kombinaci pro nenavštívené/nenavštívené). Naopak, barvy zvolené pro písmo odkazů zásadně nepoužívejte na běžný text.
  • Mezi písmem a pozadím by měl být alespoň 90% rozdíl světlosti. Nepoužívejte modrou či červenou na černé, nebo žlutou na bílé. Souvislé bloky textu musí být více kontrastní, krátké texty (položky menu, nadpisy, atd.) mohou být méně kontrastní, avšak v tom případě je vhodné tučné písmo.
  • Čistě červený nebo čistě modrý text se na sítnici špatně zaostřuje a působí rozmazaným dojmem. Ještě horší je čistě červené písmo na modrém pozadí, nebo naopak.
  • Tam kde je to důležité, nespoléhejte se na pouze barevné odlišení. Typickým příkladem jsou odkazy v textu, které by měly být odlišeny jak barevně, tak podtržením.
  • Pro rozměrné plochy pozadí volte raději nižší hodnoty saturace. Velké plochy sytých barev působí často příliš agresivně a unavují oči.

Pro práci s barvami existuje také spousta nástrojů a pomůcek. Pojednávám o nich v samostatném článku, který najdete na mém webu zde.

Použitelnost www stránek a barvy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek