Podprahové vnímání barev

Na začátku si dovolím malý příklad, na kterém se vás pokusím přesvědčit o tom, zda-li podprahové vnímání opravdu existuje a jestli má vůbec smysl se jím zabývat. V první polovině dvacátého století uskutečnila jedna světově známá firma s nápoji ‚reklamní kampaň‘, kterou realizovala tak, že do každé vteřiny filmu vložila jeden snímek se symbolem, který se jasně vázal k tomuto nápoji. Oko tento snímek nebylo schopno zachytit natolik, aby si ho člověk uvědomil, ale mozek ho na úrovni podvědomí zachytil a zpracoval. Výsledek? Lidé během filmu začali chodit po bytě a hledat zmíněný nápoj, protože na něj právě dostali chuť. Jaká náhoda. Prodej významně vzrostl a nápoj se stal oblíbeným. Bohužel pro firmu a naštěstí pro nás se na tuto reklamu přišlo a byl z toho velký skandál. Dnes je již tato forma zakázána a ošetřena tím, že reklama může být uvedena pouze v zřetelně ohraničeném časovém bloku.

Začněme jednoduchou situací, se kterou se můžete setkat. Dostanete zakázku na vytvoření internetové stránky pro ženy o kráse, oblečení a módních trendech. Hned v první fázi bude před vámi stát otázka, jaké barevné schéma webu zvolíte. Co třeba zemitá hnědá pro podklad? Co byste tomu řekli? Já osobně bych tento návrh zamítnul s tím, že hnědá by na tomto místě nebyla příliš dobrou volbou. Myslím si, že s tím asi se mnou bude většina z vás souhlasit. Ale proč vlastně? Hnědý podklad je výrazný, bílé písmo se bude dobře číst a hnědá barva je navíc neotřelá. Nějaký racionální důvod vlastně ani nemáme. Jediné co máme je: ta barva by nepůsobila dobře. A právě to působení nás bude zajímat.

Je dobré si také uvědomit, že výběr správné barvy pro web nebo reklamu, nás nestojí o nic více než volba špatné, a přitom rozdíl v návštěvnosti a oblíbenosti může být zásadní.

Červená

Červená je prostě šmrncovní barva. Zrychluje puls, zvyšuje srdeční a dechovou činnost. Její přirozeností je, že dokáže zaujmout a nemůže zůstat nepovšimnuta. Symbolizuje chuť k životu, oheň, teplo a krev. Další klíčová slova, která jsou s červenou spjata jsou vítězství, intenzita, aktivita, soutěživost, troufalost, agresivita, vášeň a vzrušení. Lidé, kteří mají rádi červenou jsou animálně přirození, optimističtí, extrovertní, avšak nedokáží být objektivní ani trpěliví.

Negativní stránkou červené dokáže být právě její agresivita. Ne všichni lidé ji vnímají pozitivně a některé z nás pak obtěžuje. Negativní symbolikou pak je krvavé násilí, utrpení, smrt a peklo.

Růžová

Růžová je de facto světlá červená a proto je jakousi kombinací vášně červené a čistoty bílé. Je asociována s romantikou, jemností, sladkostí, rafinovaností a něžností. Lidé, kterým se tato barva líbí, bývají velmi otevření a přátelští, ačkoli často své touhy a pocity skrývají v sobě. V každém případě však nenávidí násilí a zlo.

Ačkoli bývá růžová považována za barvu čistě ženskou, výzkumy ukazují, že růžová je velmi oblíbená i u mnoha citlivých mužů.

Nevýhodou růžové, stejně jako všech jemných barev, je, že nedokáží evokovat příliš silné emoce. Proto pokud byste chtěli propagovat adrenalinové sporty, tak se poohlédněte spíše po červené.

Žlutá

Žlutá je zářivá a teplá barva, která je čistou symbolikou slunce a sluneční záře. Zračí se v ní optimismus, dobrá nálada a další příjemné pocity. Lidé, kteří mají žlutou barvu rádi jsou vysoce originální, kreativní, idealističtí, mají velkou představivost a často jsou spirituální povahy. Jsou velmi přátelští a štědří, ale na druhou stranu neradi stojí v druhé řadě a raději jsou těmi, kteří udávají tempo.

Použití žluté na místech kam chodí prakticky zaměření lidé (zejména odborné stránky) je velmi nežádoucí, protože u nich žlutá vyvolá pocity neprofesionálnosti a nemístné pohody. Kde je to naopak žádoucí, tak to jsou místa, kde po někom něco chcete – třeba, aby zaplatili za nákup v e-shopu apod. Budou mít dobrou náladu a ta čísla vezmou určitě jinak, než kdyby byla stránka černá.

Oranžová

Oranžová barva je kombinací žluté a červené a získavá tak charakteristiky obou. Zdůrazňuje dynamiku, teplo a silně symbolizuje podzim (díky zbarvení listů). Lidé, jejichž oblíbená barva je oranžová, žijí naplno, mají rádi napětí, zábavu, dobrodružství a mají neměnné názory, za nimiž si stojí a nebojí se je vyjadřovat a obhajovat.

Oranžová narozdíl od červené již není natolik agresivní, což je na jednu stanu pozitivní, ale na druhou stranu od ní nelze očekávat silnou emocionální reakci.

Hnědá

Hnědá je barvou země. Symbolizuje stabilitu, jistotu a neměnnost. Lidé, kteří ji mají rádi, bývají konzervativní, spolehliví, zodpovědní a velmi klidní. Nemají rádi vzrušení a místo něj raději tráví čas v rodiném kruhu.

Výhodou hnědé je, že je to velmi neutrální barva, která nikoho nebude iritovat. Na druhou stranu ale nemáte šanci zaujmout.

Zelená

Zelená je barvou přírody. To zajišťuje její dokonalou rovnováhu mezi teplou a studenou barvou. Hodí se tedy jako doplněk k další barvě. Její tři hlavní symboliky jsou: peníze, zábava, schopnost vytrvat. A takoví jsou i lidé, kteří ji preferují. Jsou vyrovnaní, štědří, rádi utrácejí a rádi se baví. Přitom jsou ale stálými a dobrými partnery a přáteli. Obvykle mají jasno v tom, co je správné a co špatné. Nevyznávají však většinové společenské názory a odsuzují konzum.

Většina lidí má zelenou asociovánu s plazy, ještěrkami nebo také s jedem, zlými duchy, vodníky a mimozemšťany. Na některé to může působit velmi negativně a odpudivě. Účinek se proto snižuje použitím další barvy.

Modrá

Modrá je barva klidu, míru, nebe a vody a obecně je to asi nejoblíbenější barva, a to i navzdory tomu, že je velmi chladná a odměřená. Je spojována se stabilitou a jistotou a lidé mají tendenci jí důvěřovat. Je to také barva harmonie, čistoty a trpělivosti. Lidé, kteří ji mají rádi, bývají uzavření s malým okruhem přátel a více přemýšlí, než mluví.

U modré je dobré zmínit, že na ženy působí zcela odlišně než na muže. Mají před ní větší respekt, mají pocit určité nadřazenosti této barvy a spojují ji tak často s vůdčí rolí a tvrdým obchodem.

Šedá

Lidé, kteří preferují tuto barvu bývají velmi neutrální stejně jako je barva sama a o život se příliš nestarají. Jsou velmi uzavření, mají tendenci chránit si to své a nějaký rozruch kolem sebe považují za nežádoucí. Nemají ani chuť se nějak vměšovat do života ostatních a své názory si obvykle nechávají jen pro sebe.

Šedou barvu nemají rádi všichni ti, kteří mají jasný postoj k životu. Bývá občas spojována s tajemnem: duchy, strašidly; anebo s šedí běžného života nebo též nemocí a chudobou. Zoufalá volba pro internetový obchod.

Černá

Černá je barva, u níž jasně převládají negativní vlastnosti. Je na konci barevné škály a je přesným opakem bílé. Černá symbolizuje tmu, smutek, neštěstí, smrt, chlad a bezmoc.

Na druhou stranu je černá barva velmi elegantní a působí profesionálně a na rozdíl od bílé upoutá.

Bílá

Bílá je barva panenské čistoty a nevinnosti. Je přesným opakem černé a znamená tedy opačné hodnoty: vznik, znovuzrození, dobro, světlo. Lidé mají představu, že bílá léčí a pomáhá. Je to zcela neurčitá barva, která v kombinaci s jinými působí buď zcela neutrálně nebo trochu pozitivně.

Podprahové vnímání barev

241 komentářů u „Podprahové vnímání barev

 1. Wow, wonderful blog structure! How long have you been running a blog
  for? you make running a blog look easy. The whole look of
  your web site is magnificent, as well as the content material!
  You can see similar here sklep online

 2. Wow, wonderful blog structure! How long have you ever been running a blog for?

  you made blogging look easy. The full look of your web site is fantastic, let alone the
  content material! You can see similar here ecommerce

 3. always i used to read smaller articles or reviews which as
  well clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading at this place.
  I saw similar here: Najlepszy sklep

 4. Wow, superb weblog layout! How long have you ever been running a blog for?
  you made running a blog look easy. The full glance of your
  site is excellent, let alone the content material! You can see
  similar here e-commerce

 5. Wow, amazing weblog format! How long have you ever been blogging for?

  you made blogging glance easy. The overall glance of your site is fantastic, let
  alone the content! You can see similar here sklep internetowy

 6. Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO?

  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not
  seeing very good gains. If you know of any please share.
  Thank you! You can read similar article here: Sklep internetowy

 7. Hey! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?

  I’m trying to get my blog to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share.
  Thank you! You can read similar blog here: Ecommerce

 8. Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Cheers! I saw similar blog here: Hitman.agency

 9. Hello there! Do you know if they make any plugins to help
  with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Appreciate it!
  I saw similar blog here: Backlinks List

 10. Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with
  Search Engine Optimization? I’m trying to get my site to
  rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good success. If you know of any please share.

  Kudos! You can read similar art here: Scrapebox List

 11. Thank you for being a beacon of enlightenment in a sea of information overload. Your platform stands out for its commitment to quality content and user-centric approach. I’m grateful for the opportunity to learn and grow with your guidance. Here’s to many more enriching discoveries!

 12. Informative Site… Hello guys here are some links that contains information that you may find useful yourselves. It’s Worth Checking out 급전

 13. You consistently produce high-quality content that is both informative and enjoyable to read. This post was no exception. Keep it up!pulsepeak

 14. You consistently produce high-quality content that is both informative and enjoyable to read. This post was no exception. Keep it up!pulsepeak

 15. Puncak88 adalah website penyedia layanan game slot gacor dengan menawarkan winrate kemenangan mencapi 99%, segera daftar dan menangkan jepe setiap hari bersama puncak88.

 16. You consistently produce high-quality content that is both informative and enjoyable to read. This post was no exception. Keep it up!pulsepeak

 17. Your passion for the subject matter is evident in every post you write. This was another outstanding article. Thank you for sharing!coinsslot

 18. Your passion for the subject matter is evident in every post you write. This was another outstanding article. Thank you for sharing!coinsslot

 19. Just lately, I didnrrrt offer lots of consideration for you to departing answers on-page page accounts and still have positioned replies actually much less. Examining by using your enjoyable article, can assist myself to do this sometimes.

 20. Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he actually bought me lunch as I found it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch!

 21. You can certainly see your expertise within the work you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.

 22. Excellent editorial! Would like took pleasure the particular following. I’m hoping to learn to read a lot more of you. There’s no doubt that you possess tremendous awareness and even imagination. I happen to be very highly fascinated using this critical information.

 23. There are some interesting points at some point on this page but I do not know if these people center to heart. There is some validity but I most certainly will take hold opinion until I consider it further. Great post , thanks therefore we want a lot more! Included with FeedBurner also

 24. So is the green tea i buy in cans the same as the regular tea you’d buy to put in your morning cup? I’ve been told is just normal green tea made to be cooler, but does it have any affect as far as not speeding up your metabolism as fast as normal hot green tea?

 25. Everyone loves your site.. great colorations & theme. Would anyone style and design this website yourself as well as does you actually hire an attorney to make it happen for you personally? Plz reply as I!|m seeking to style my own, personal weblog and would wish to know where ough obtained that out of. many thanks

 26. Nice post. I find out some thing much harder on distinct blogs everyday. It will always be stimulating to read content off their writers and employ a little something at their store. I’d opt to apply certain using the content in my weblog regardless of whether you do not mind. Natually I’ll supply you with a link on your own internet weblog. Thanks for sharing.

 27. You really make it appear really easy together with your presentation but I to find this matter to be really one thing which I believe I would by no means understand. It sort of feels too complicated and very huge for me. I am having a look ahead on your next publish, I’ll attempt to get the dangle of it!

 28. I think that is essentially the most vital information personally. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The site style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 29. Seriously interesting factors created right here. I might be back soon to determine what else there’s to read up on. Many thanks friend

 30. I wanted to thank you a lot more for that amazing web page you have created here. It can be full of ideas for those who are truly interested in that subject, in particular this very post. You’re really all absolutely sweet along with thoughtful of others and reading your site posts is a superb delight to me. And such a generous surprise! Mary and I usually have enjoyment making use of your points in what we must do next week. Our record is a distance long which means that your tips are going to be put to beneficial use.

 31. I was very lucky to find this internet site on bing, just what I was searching for : D likewise saved to favorites .

 32. Considerably, the article is really the freshest on this worthy topic. I agree with your conclusions and can thirstily look forward to your forthcoming updates. Saying thanks definitely will not just be sufficient, for the huge lucidity in your writing. I will certainly directly grab your rss feed to stay privy of any updates. Pleasant work and much success in your business endeavors!

 33. Youre so cool! I dont suppose Ive read something such as this before. So nice to find somebody with some authentic ideas on this subject. realy appreciation for starting this up. this website can be something that’s needed on the net, somebody with a bit of bit originality. helpful purpose of bringing new stuff towards the web!

 34. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 35. There are very lots of details that way to consider. This is a fantastic examine start up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly you’ll find questions just like the one you raise up where the most critical factor will likely be getting work done in honest very good faith. I don?t know if recommendations have emerged about items like that, but I know that a job is clearly referred to as a good game. Both children glance at the impact of only a moment’s pleasure, throughout their lives.

 36. Thanks so much for providing individuals with an extraordinarily pleasant chance to read in detail from this blog. It is usually very cool and packed with amusement for me personally and my office friends to visit your blog minimum thrice a week to read through the new items you have. And lastly, we’re actually pleased with all the surprising knowledge you serve. Certain two tips on this page are in truth the best we’ve ever had.

 37. With phishing these scams getting into to pay attention to taxes challenges, you might acquire messages on the subject of any and all facets of taxation refunds.

 38. Hey. Very cool website!! Man .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark this site and take the feeds also…I’m satisfied to find numerous useful information here within the article. Thanks for sharing…

 39. Would you mind generally if I mention two of your subject matter so long as I provide you with acknowledgement together with sources back to your online site? My net page is in the very same specialized niche as your site and my viewers will profit from many of the suggestions your site offer right here. Please don’t hesitate to let me know if this is okay for you. Thank you!

 40. Fantastic beat ! I would like to apprentice whilst you amend your site, how can i subscribe for a weblog web site? The account aided me a appropriate deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided vibrant clear idea

 41. I’m impressed, I have to admit. Genuinely rarely must i encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you could have hit the nail on the head. Your thought is outstanding; ab muscles an element that too little consumers are speaking intelligently about. I am delighted that I stumbled across this at my hunt for some thing about it.

 42. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely helpful and it has aided me out loads. I am hoping to give a contribution & help other users like its aided me. Good job.

 43. This will be the correct weblog for hopes to be made aware of this topic. You recognize a great deal its practically challenging to argue along with you (not too I really would want…HaHa). You definitely put a different spin on the topic thats been revealed for a long time. Fantastic stuff, just fantastic!

 44. I am typically to blogging we truly appreciate your posts. This content has truly peaks my interest. I am about to bookmark your web blog and maintain checking choosing details.

 45. This is very interesting content! I have thoroughly enjoyed reading your points and have come to the conclusion that you are right about many of them. You are great.

 46. Wow, fantastic blog layout! How lengthy have you ever been blogging for? you made running a blog look easy. The whole look of your website is wonderful, well the content material!

 47. What i don’t understood is in truth how you’re no longer really a lot more well-liked than you might be now. You are very intelligent. You understand thus considerably in terms of this topic, made me individually consider it from numerous varied angles. Its like men and women are not fascinated unless it¡¦s one thing to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs outstanding. Always maintain it up!

 48. Great site. Plenty of useful information here. I’m sending it to a few friends ans also sharing in delicious. And certainly, thanks for your sweat!

 49. I discovered your web page just recently through a recommendation and had a look at some of your articles. I like what you are writing about and I hope you keep up the good work. If you are interested in sharing some content or swap links do not hesitate to get in touch with me.

 50. Great paintings! This is the type of information that are meant to be shared across the net. Shame on the seek for now not positioning this submit upper! Come on over and consult with my site . Thanks =)

 51. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I’m going to return once again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 52. I blog often and I seriously appreciate your information. This article has truly peaked my interest. I will book mark your site and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 53. I am extremely a new comer to the web and necessary to review this subject. Thought it absolutely was a great article perfectly written and helpful. I’ll definitely be time for your internet site to read more articles as i loved that one..

 54. I precisely needed to appreciate you once again. I am not sure the things that I would’ve gone through without these tips shown by you about that subject. It actually was an absolute frustrating dilemma in my circumstances, however , taking note of the professional technique you solved it took me to weep over contentment. Now i am grateful for your assistance as well as believe you find out what a powerful job that you are providing training many people using your website. Most likely you have never got to know all of us. [Reply]

 55. hello!,I love your writing very much! proportion we keep in touch extra about your post on AOL? I need an expert in this space to solve my problem. Maybe that’s you! Taking a look ahead to peer you.

 56. Can I simply say what a comfort to find someone who truly understands what they’re discussing online. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. More and more people ought to look at this and understand this side of your story. It’s surprising you’re not more popular because you certainly possess the gift.

 57. Most beneficial gentleman speeches and toasts are made to enliven supply accolade up to the wedding couple. Newbie audio system the attention of loud crowds should always think about typically the great norm off presentation, which is their private. best man speaches

 58. After I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. There has to be an easy method you can remove me from that service? Kudos.

 59. “Subsequently, after spending many hours on the internet at last We’ve uncovered an individual that definitely does know what they are discussing many thanks a great deal wonderful post”

 60. If we do a exercise with Hip Hop Abs program, which is properly guided for us, we would be extremely happy. Because, Hip Hop Abs is designed by a professional, and there would be a professional touch would be there. At the same time it is designed also for dancing purpose.

 61. Everything is very open with a precise clarification of the challenges. It was truly informative. Your website is very useful. Thanks for sharing.

 62. Your style is unique in comparison to other people I’ve read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this site.

 63. I want looking at and I conceive this website got some really useful stuff on it! . CHECK ME OUT BY CLICKING MY NAME!!!

 64. I truly love your website.. Very nice colors & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own personal blog and would like to find out where you got this from or just what the theme is named. Thanks!

 65. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is an issue that not enough men and women are speaking intelligently about. I am very happy I came across this in my search for something concerning this.

 66. What i’m thus , very happy want. Definitely distinctive line of instruct that is gifted do that your current pet falsehoods that’s generally to the second websites. Truly appreciate that expression the following biggest file.

 67. May I simply say what a comfort to uncover someone who actually knows what they’re discussing on the web. You certainly realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people need to check this out and understand this side of the story. I was surprised you aren’t more popular since you surely possess the gift.

 68. Oh my goodness! an excellent post dude. Many thanks Nevertheless I’m experiencing issue with ur rss . Do not know why Cannot join it. Can there be anyone finding identical rss problem? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 69. I must thank you for the efforts you have put in writing this website. I am hoping to see the same high-grade blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own site now 😉

 70. Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day. It’s always exciting to read through content from other authors and use something from other sites.

 71. I absolutely love your blog and find most of your post’s to be just what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content in your case? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a lot of the subjects you write in relation to here. Again, awesome site!

 72. I’m certainly stricken by the way you discussed this subject. It isn’t frequently I stumbled upon a website with content like the ones you have. Let me take note of your website feed to keep up to date with your hereafter updates. Yet again, I truely like what you’ve got here.

 73. You should be a part of a contest for one of the best blogs on the net. I am going to recommend this web site!

 74. After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. There has to be an easy method you are able to remove me from that service? Thank you.

 75. Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you spending some time and effort to put this article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it.

 76. This excellent website truly has all the information and facts I needed about this subject and didn’t know who to ask.

 77. Aw, this was an extremely nice post. Spending some time and actual effort to generate a superb article… but what can I say… I put things off a whole lot and never manage to get anything done.

 78. This website was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me. Appreciate it.

 79. Hi! I simply wish to give you a big thumbs up for your excellent info you have got right here on this post. I will be returning to your site for more soon.

 80. A motivating discussion is definitely worth comment. I do think that you need to publish more on this subject matter, it might not be a taboo subject but usually folks don’t talk about these issues. To the next! Kind regards.

 81. Hello there! I simply wish to give you a big thumbs up for your excellent info you’ve got here on this post. I’ll be returning to your site for more soon.

 82. I blog frequently and I truly thank you for your content. Your article has really peaked my interest. I’m going to book mark your site and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed as well.

 83. Hi there! I could have sworn I’ve visited this web site before but after browsing through some of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I found it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 84. Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and effort to put this information together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile.

 85. I blog frequently and I seriously appreciate your information. The article has really peaked my interest. I’m going to book mark your site and keep checking for new information about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

 86. Hi there! This post couldn’t be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I’ll send this information to him. Fairly certain he will have a great read. I appreciate you for sharing!

 87. I must thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I really hope to see the same high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now 😉

 88. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something too few men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this during my search for something concerning this.

 89. Hello there! This post could not be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to send this article to him. Fairly certain he’ll have a good read. Thank you for sharing!

 90. Greetings! Very helpful advice in this particular post! It’s the little changes that will make the greatest changes. Thanks a lot for sharing!

 91. I blog frequently and I seriously thank you for your content. This article has really peaked my interest. I’m going to take a note of your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed too.

 92. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am going through issues with your RSS. I don’t know the reason why I can’t join it. Is there anybody else getting identical RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks.

 93. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t know the reason why I can’t join it. Is there anybody else having the same RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanks!

 94. I’m extremely pleased to find this page. I need to to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely enjoyed every bit of it and i also have you book marked to check out new stuff on your blog.

 95. May I just say what a relief to discover someone that really knows what they are talking about over the internet. You actually know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people must read this and understand this side of the story. I was surprised you’re not more popular because you most certainly have the gift.

 96. This website certainly has all of the information I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

 97. I truly love your site.. Very nice colors & theme. Did you build this web site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own website and would like to find out where you got this from or just what the theme is called. Thanks.

 98. An intriguing discussion is definitely worth comment. I do think that you ought to write more about this issue, it might not be a taboo subject but usually folks don’t speak about these issues. To the next! All the best!

 99. Good article! We are linking to this particularly great article on our website. Keep up the great writing.

 100. Hello there! This article couldn’t be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I am going to forward this information to him. Fairly certain he’ll have a very good read. I appreciate you for sharing!

 101. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something not enough men and women are speaking intelligently about. I am very happy I came across this during my search for something concerning this.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek